Zamyatin – Biz

Distopya eser sevenler için şiddetle tavsiye edilir. Anti-ütopik eser denince ilk akla gelen romanlardandır. Bir buçuk yıl önce çevirisini yaparken çok ter atmıştım. Ama sonra metnin bütününü içselleştirince hem Rusçasını hem de Türkçesini okumaktan çok zevk aldım. Kendi türünde öncü bir eser ve okunması gereken kitaplar içinde listede üstlerde bulunan bir romandır.

Dorlion Yayınevi’nden çıkan çevirimi okuduysanız yorumlarınızı lütfen paylaşın.

Satın almak için tıklayın.


Yevgeni Zamyatin
DORLİON YAYINEVİ
Devlet Gazetesi´nde bugün yayınlanan bir yazıyı harfi harfiyen kayda geçiyorum: ´´İntegral´in inşası 120 güne bitiyor. İlk İntegral´in uzayda süzüleceği o tarihi ve büyük ana az kaldı. Tam bin yıl önce kahraman atalarınız bütün yerküreyi Tek Devlet´in iktidarı altına aldı. sizin daha şanlı bir kahramanlık göstermeniz gerekecek: Elektrikli ve camdan yapılmış, ateş soluyan İntegral ile evrenin sonsuz denklemini bütünleştirmelisiniz. Başka gezegenlerde yaşayan esrarengiz varlıkları-ki kusursuz bir özgürlükte yaşayanlar olabilirler- aklın hayırlı boyunduruğu altına alacaksınız. Onlar mantıksal olarak sonsuz mutluluk götürdüğümüzü anlamasalar bile bizim görevimiz onları mutlu olmaya zorlamaktır. Ama silahtan önce kelimelerin gücünü kullanacağız.
Velinimet adına Tek Devlet´in bütün Numaralarına duyurulur: Kendini yetenekli gören herkes, Tek Devlet´in yüceliğini ve güzelliğini öven manifestolar, şiirler, odlar ya da farklı kalemealma yükümlülüğündedir. İntegral´in taşıyacağı ilk yük bu olacaktır.
´´Yaşasın Tek Devlet! Yaşayın Numaralar! Yaşasın Velinimet´imiz´´´

Bir cevap yazın